146k views
5 votes
How much potential energy does a 40n block medicine ball gain when it is lifted 5.m

2 Answers

3 votes
the answer is 200J I hope it helps ^_^
User Kristof Feys
by
7.2k points
3 votes
By definition, the gain in PE (potential energy) is
ΔPE = m*g*h

Given:
mg = 40 N (Note that m*g = weight)
h = 5 m

ΔPE = (40 N)*(5 m) =200 J

Answer: 200 J

User Enze Chi
by
7.4k points