menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 15 oz can of peaches costs $1.99 and a 24 oz can of peaches cost $2.55. How much is the price per ounce of the 15 oz can of peaches
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 15 oz can of peaches costs $1.99 and a 24 oz can of peaches cost $2.55. How much is the price per ounce of the 15 oz can of peaches
asked
Sep 4, 2019
101k
views
1
vote
A 15 oz can of peaches costs $1.99 and a 24 oz can of peaches cost $2.55. How much is the price per ounce of the 15 oz can of peaches
Mathematics
middle-school
Binit Ghetiya
asked
by
Binit Ghetiya
9.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
0.13 is the correct answer
HBat
answered
Sep 7, 2019
by
HBat
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Divide the price by the number of ounces.
=$1.99 ÷ 15 ounces
=$0.13
The price per ounce of the 15 ounce can is $0.13.
Hope this helps! :)
Oleg Yablokov
answered
Sep 8, 2019
by
Oleg Yablokov
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org