101k views
1 vote
A 15 oz can of peaches costs $1.99 and a 24 oz can of peaches cost $2.55. How much is the price per ounce of the 15 oz can of peaches

2 Answers

3 votes
0.13 is the correct answer
User HBat
by
6.3k points
2 votes
Divide the price by the number of ounces.

=$1.99 รท 15 ounces
=$0.13

The price per ounce of the 15 ounce can is $0.13.

Hope this helps! :)
User Oleg Yablokov
by
5.5k points