menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If oranges cost $0.75 for 1/3 of a dozen, how many oranges can you buy for $3.00?? ❗️Please help❗️
asked
Apr 26, 2019
206k
views
0
votes
If oranges cost $0.75 for 1/3 of a dozen, how many oranges can you buy for $3.00?? ❗️Please help❗️
Mathematics
middle-school
Shaunette
asked
by
Shaunette
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
75 + 75 + 75. = 2.25 so no
Spotter
answered
Apr 27, 2019
by
Spotter
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
1/3 of a dozen o =(1/3)12=12/3=4 (oranges).
$0.75 / 4 oranges=$3.00 / x
x=($3.00)(4 oranges) / $0.75=16 oranges.
answer: 16 oranges.
Rob Pilkington
answered
May 1, 2019
by
Rob Pilkington
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 25, 2022
72.1k
views
❗️Please help❗️ I got this answer on science and it’s confusing....
Belen
asked
Jan 25, 2022
by
Belen
8.0k
points
Biology
middle-school
2
answers
12
votes
72.1k
views
asked
Apr 12, 2019
162k
views
*QUICK HELP❗️* can somebody check if these are right ?? Thanks ❤️
Tom Wyllie
asked
Apr 12, 2019
by
Tom Wyllie
7.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
162k
views
asked
Jul 15, 2021
102k
views
HELPPPP PLEASE help❗️
MajorBreakfast
asked
Jul 15, 2021
by
MajorBreakfast
7.9k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
102k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity