206k views
0 votes
If oranges cost $0.75 for 1/3 of a dozen, how many oranges can you buy for $3.00?? ❗️Please help❗️

User Shaunette
by
5.5k points

2 Answers

4 votes
75 + 75 + 75. = 2.25 so no
User Spotter
by
5.6k points
3 votes
1/3 of a dozen o =(1/3)12=12/3=4 (oranges).
$0.75 / 4 oranges=$3.00 / x
x=($3.00)(4 oranges) / $0.75=16 oranges.

answer: 16 oranges.


User Rob Pilkington
by
5.9k points