27.4k views
2 votes
Which is the better deal - an 8 oz package of pretzels for $1.92 or a 12 oz package of pretzels for $2.64?

User NYCeyes
by
8.5k points

2 Answers

6 votes
The 12 oz is a better deal because only one pretzel cause $0.22 and there are more pretzels in the package than 8 oz which is $0.24 per pretzel
User Biril
by
6.9k points
2 votes
the 8oz one would be $0.24 per ounce and the 12 oz package would be $0.22 per ounce. The 12 oz package is a better option.
User Sudip Das
by
7.6k points