menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which is the better deal - an 8 oz package of pretzels for $1.92 or a 12 oz package of pretzels for $2.64?
asked
Aug 17, 2019
27.4k
views
2
votes
Which is the better deal - an 8 oz package of pretzels for $1.92 or a 12 oz package of pretzels for $2.64?
Mathematics
middle-school
NYCeyes
asked
by
NYCeyes
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
The 12 oz is a better deal because only one pretzel cause $0.22 and there are more pretzels in the package than 8 oz which is $0.24 per pretzel
Biril
answered
Aug 17, 2019
by
Biril
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
the 8oz one would be $0.24 per ounce and the 12 oz package would be $0.22 per ounce. The 12 oz package is a better option.
Sudip Das
answered
Aug 22, 2019
by
Sudip Das
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org