menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You paid $5.30 to mail a package that weighed 2.5lb. Write and solve an equation and solve an equation to find the mailing cost per pound
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You paid $5.30 to mail a package that weighed 2.5lb. Write and solve an equation and solve an equation to find the mailing cost per pound
asked
Jul 9, 2019
68.0k
views
2
votes
You paid $5.30 to mail a package that weighed 2.5lb. Write and solve an equation and solve an equation to find the mailing cost per pound
Mathematics
high-school
Opal
asked
by
Opal
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$5.30/2.5lb=$2.12 per pound
Peter Wretmo
answered
Jul 15, 2019
by
Peter Wretmo
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 3, 2021
118k
views
If I weighed 12 stones and lost 5lb , how much would I weigh?
Scvalex
asked
Aug 3, 2021
by
Scvalex
8.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
118k
views
asked
Jun 11, 2024
57.5k
views
The package has a weight of 5lb and slides down the chute. When it reaches the curved portion AB, it is traveling at 8 ft/s (Theta=0deg). If the chute is smooth, determine the speed of the package when
Fanis Hatzidakis
asked
Jun 11, 2024
by
Fanis Hatzidakis
9.0k
points
Engineering
college
1
answer
5
votes
57.5k
views
asked
Jun 1, 2024
30.6k
views
A tank originally contains 5lb of salt dissolved in 200gal of water. Starting at time t=0, a salt solution containing 0.10lb of salt per gallon is to be pumped into the tank at a constant rate and the
Hands
asked
Jun 1, 2024
by
Hands
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
30.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org