68.0k views
2 votes
You paid $5.30 to mail a package that weighed 2.5lb. Write and solve an equation and solve an equation to find the mailing cost per pound

User Opal
by
5.8k points

1 Answer

6 votes
$5.30/2.5lb=$2.12 per pound
User Peter Wretmo
by
5.5k points