234k views
2 votes
Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?

User JumpOffBox
by
5.4k points

2 Answers

3 votes
36 bottles for $4 is the better buy
The rate of the 24 bottles: $1 for 8 bottles
The rate of 36 bottles: $1 for 9 bottle
User Oivindth
by
5.8k points
1 vote

Answer:

D

Explanation:

p.s. just took it on UsaTestPrep

User BigONotation
by
6.2k points