234k views
2 votes
Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?

User JumpOffBox
by
7.2k points

2 Answers

3 votes
36 bottles for $4 is the better buy
The rate of the 24 bottles: $1 for 8 bottles
The rate of 36 bottles: $1 for 9 bottle
User Oivindth
by
8.2k points
1 vote

Answer:

D

Explanation:

p.s. just took it on UsaTestPrep

User BigONotation
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories