menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?
asked
Oct 6, 2019
234k
views
2
votes
Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?
Mathematics
middle-school
JumpOffBox
asked
by
JumpOffBox
5.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
36 bottles for $4 is the better buy
The rate of the 24 bottles: $1 for 8 bottles
The rate of 36 bottles: $1 for 9 bottle
Oivindth
answered
Oct 6, 2019
by
Oivindth
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Answer:
D
Explanation:
p.s. just took it on UsaTestPrep
BigONotation
answered
Oct 12, 2019
by
BigONotation
6.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org