menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 b. which is better to buy
asked
Dec 13, 2019
165k
views
1
vote
A. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary.
Option I: 10 candy bars for $6.75
Option II: 12 candy bars for $7.25
b. which is better to buy
Mathematics
college
Dariusz Walczak
asked
by
Dariusz Walczak
5.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Option I: 10 candy bars for $6.75
6.75/10 = 0.68
Option II: 12 candy bars for $7.25
7.25 / 12 = 0.60
Allon Guralnek
answered
Dec 19, 2019
by
Allon Guralnek
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.2m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
giles is searching for a sock and discovers that he has 10 socks for every 5 pairs of shoes. if he has 20 socks how many pair of shoes does he have
Hiroto’s texting plan costs $20 per month, plus $0.05 per text message that is sent or received. Emilia’s plan costs $10 per month and $0.25 per text. Using the graph below, which statement is true? A)
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
Can someone help ?? I wasn't here for the lesson
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org