menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 b. which is be…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 b. which is be…
asked
Dec 13, 2019
165k
views
1
vote
A. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary.
Option I: 10 candy bars for $6.75
Option II: 12 candy bars for $7.25
b. which is better to buy
Mathematics
college
Dariusz Walczak
asked
by
Dariusz Walczak
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Option I: 10 candy bars for $6.75
6.75/10 = 0.68
Option II: 12 candy bars for $7.25
7.25 / 12 = 0.60
Allon Guralnek
answered
Dec 19, 2019
by
Allon Guralnek
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org