123k views
1 vote
Brian has 16 yards of chain measured and cut at the. Hardware store. The chain will cost him 47.52$ how much is that per food? _____ Brian could have purchased a 50ft roll of chain for 49.50$ would that have been a better by? ____ support your answer.

User Cormullion
by
5.9k points

2 Answers

3 votes
2.97 per yard.

It would have been a better buy to buy the 50 ft roll of chain for $47.52 because it would be cheaper.

Hope this helps!!
~Kiwi
User Likeitlikeit
by
6.0k points
4 votes
3 feet= 1 yard

16*3= 48 feet.

47.52/48= 0.99

It will cost Brian $0.99 per foot.

Find the unit rate.

49.50/50= 0.99

No, it wouldn't. It would be the same price

0.99=0.99
It doesn't matter which one Brian chose.


I hope this helps!
~kaikers
User Lumen
by
6.3k points