menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Brian has 16 yards of chain measured and cut at the. Hardware store. The chain will cost him 47.52$ how much is that per food? _____ Brian could have purchased a 50ft roll of chain for 49.50$ would that
asked
May 19, 2019
123k
views
1
vote
Brian has 16 yards of chain measured and cut at the. Hardware store. The chain will cost him 47.52$ how much is that per food? _____ Brian could have purchased a 50ft roll of chain for 49.50$ would that have been a better by? ____ support your answer.
Mathematics
high-school
Cormullion
asked
by
Cormullion
5.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
2.97 per yard.
It would have been a better buy to buy the 50 ft roll of chain for $47.52 because it would be cheaper.
Hope this helps!!
~Kiwi
Likeitlikeit
answered
May 21, 2019
by
Likeitlikeit
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
3 feet= 1 yard
16*3= 48 feet.
47.52/48= 0.99
It will cost Brian $0.99
per foot.
Find the unit rate.
49.50/50= 0.99
No, it wouldn't. It would be the
same price
0.99=0.99
It doesn't matter which one Brian chose.
I hope this helps!
~kaikers
Lumen
answered
May 25, 2019
by
Lumen
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org