97.8k views
3 votes
In 4 hours, the bake sale earned $83.48. What is the unit rate?

2 Answers

3 votes
20.87 if im not mistaken youre just dividing 83.48 by 4
User Bulkan
by
6.2k points
0 votes

It is given in the question that, the bake sale earned $83.48 in 4 hours. And we have to find the unit rate.

Here the unit rate means, bake sale earning per hour .

And for that, we have to do division, that is


(83.48)/(4) = $20.87

Therefore the required unit rate is $20.87 .

User Rasa Mohamed
by
5.8k points