menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jacob bout 5 ounces of caramel candies for $2.75. Find the unit price
asked
Dec 25, 2019
166k
views
0
votes
Jacob bout 5 ounces of caramel candies for $2.75. Find the unit price
Mathematics
high-school
Tim Ridgely
asked
by
Tim Ridgely
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
In ordr to find the unit price, you must divide $2.75 by 5. You should end up with $0.55. Jacob spent $0.55 on each caramel candy.
Erg
answered
Dec 30, 2019
by
Erg
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 5, 2024
117k
views
William has a bag of 240 candies that are one fourth chocolate, one third caramel, and the rest are butterscotch. How many of each kind of candies are there?
Kyle Walsh
asked
Apr 5, 2024
by
Kyle Walsh
8.1k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
117k
views
asked
Jul 14, 2024
184k
views
in the packet of mixed candies there are 2 fruit centers for every 3 caramel centers. there are 30 candies in the packet
Tonfa
asked
Jul 14, 2024
by
Tonfa
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
184k
views
asked
Nov 4, 2024
193k
views
You have an infinite number of chocolate candies. Two‐fifths of them have a caramel center. You choose 3 candies. What is the probability that at least 2 of them have a caramel center?
Cnp
asked
Nov 4, 2024
by
Cnp
7.3k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
193k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org