166k views
0 votes
Jacob bout 5 ounces of caramel candies for $2.75. Find the unit price

1 Answer

4 votes
In ordr to find the unit price, you must divide $2.75 by 5. You should end up with $0.55. Jacob spent $0.55 on each caramel candy.
User Erg
by
7.2k points