menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?
asked
Mar 22, 2019
131k
views
4
votes
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?
Mathematics
middle-school
Dennis Van Der Veeke
asked
by
Dennis Van Der Veeke
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
the cost of each bag is equal to 8.36
Kooki
answered
Mar 23, 2019
by
Kooki
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
if you divid 138 by 16.50 the answer is 8.36 , So each bag costs $8.36
GProst
answered
Mar 26, 2019
by
GProst
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 26, 2018
70.3k
views
138 trash bags cost $16.50 what is the cost of one bag?
Calbertts
asked
Jul 26, 2018
by
Calbertts
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
70.3k
views
asked
Nov 3, 2019
140k
views
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?
VLC
asked
Nov 3, 2019
by
VLC
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
140k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org