131k views
4 votes
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?

2 Answers

4 votes
the cost of each bag is equal to 8.36
User Kooki
by
6.5k points
4 votes
if you divid 138 by 16.50 the answer is 8.36 , So each bag costs $8.36
User GProst
by
6.2k points