167k views
3 votes
Can you show and tell how you got the answer

Can you show and tell how you got the answer-example-1
User GenZiy
by
9.4k points

2 Answers

4 votes
If the science teacher spent $65.50 on materials for the Mousetrap Car event, to find the unit cost per student you must divide the total cost by the number of students.

$65.50 ÷ 12 = 5.458 rounded to the nearest hundredth, it is C. $5.46
User Reb
by
8.6k points
2 votes
You want the unit cost __per__ student.
That means divide the cost by the number of students.

$65.50/12 = $5.46

Answer: C. $5.46
User Max Hampton
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories