169k views
3 votes
A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda

User Venkat M
by
8.4k points

1 Answer

7 votes
Divide $5.04 among the 12 sodas.
(5.04/12)
Which makes it $0.42 per soda in the whole pack.
User HeavyE
by
8.2k points

No related questions found