111k views
1 vote
A flashlight and battery sell together for $9. If the flashlight costs $5 more than the battery, what is the price of each item?

User InigoD
by
5.7k points

1 Answer

3 votes
The flashlight is 7 dollars and the battery is 2 dollars.
User Eduardo Lino
by
6.1k points