Answer:
Step-by-step explanation:
Given that:
The conductivity of the material
= 5.0 s/m
; &
The electric field intensity of the material E = 250 sin(10¹⁰ t) V/m
(a) The conduction current density



(b) Displacement current density

Recall that:

∴



(c) The frequency at which
will have the same magnitude is:

By substitution


f = 90 GHz