menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for $10.98. what is the unit rate (price) for lunch meat.
asked
Oct 24, 2019
182k
views
2
votes
rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for $10.98. what is the unit rate (price) for lunch meat.
Mathematics
middle-school
Abdullah Abid
asked
by
Abdullah Abid
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
10.98 / 1.43 = 7.678 rounds to 7.68 per lb
Thomas Landauer
answered
Oct 29, 2019
by
Thomas Landauer
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 8, 2018
14.0k
views
rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for 10.98.what was the unit rate (price) of the lunch meat?
KeySee
asked
Nov 8, 2018
by
KeySee
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
14.0k
views
asked
Nov 28, 2018
173k
views
Rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for $10.98. What was the unit rate (price) of the lunch meat?
Fahad Rehman
asked
Nov 28, 2018
by
Fahad Rehman
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
173k
views
asked
Jan 20, 2022
8.6k
views
Rainer bought 1.5 pounds of lunch meat at the store for $10.98. What was the unit rate (price) of the lunch meat?
Relly
asked
Jan 20, 2022
by
Relly
8.3k
points
Mathematics
college
2
answers
6
votes
8.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org