182k views
2 votes
rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for $10.98. what is the unit rate (price) for lunch meat.

1 Answer

4 votes
10.98 / 1.43 = 7.678 rounds to 7.68 per lb
User Thomas Landauer
by
7.8k points