150k views
19 votes
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?

User Buu
by
8.3k points

2 Answers

10 votes

Answer:

in money form it would be $11.20

Explanation:

User Zerodot
by
7.6k points
11 votes

Answer:

11.2 $

Explanation:

5 pounds = 56$

1 pound = x

by cross multiplication

5x pounds = 56$

dividing both sides by 5

x= 11.2 $

User Brady Huang
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories