68.5k views
1 vote
5 1/2 pounds of almonds cost $20.90 what is the unit rate

User Mjumbewu
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
the unit rate is $3.8 per pound
User Paul Belanger
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.