menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
5 1/2 pounds of almonds cost $20.90 what is the unit rate
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
5 1/2 pounds of almonds cost $20.90 what is the unit rate
asked
Jul 23, 2019
68.5k
views
1
vote
5 1/2 pounds of almonds cost $20.90 what is the unit rate
Mathematics
high-school
Mjumbewu
asked
by
Mjumbewu
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
the unit rate is $3.8 per pound
Paul Belanger
answered
Jul 30, 2019
by
Paul Belanger
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org