93.2k views
5 votes
Sandra bought 3 pounds of NUTS for $10.35. what is the price per pound

User Caduceus
by
5.9k points

2 Answers

2 votes
Find the unit cost of the nuts: $10.35 / 3 lb

or $3.45 / lb
User Alexander Kalian
by
5.1k points
4 votes
n= pounds of nuts

3n= 10.35
n= 3.45
User Sandip Solanki
by
5.6k points