93.2k views
5 votes
Sandra bought 3 pounds of NUTS for $10.35. what is the price per pound

User Caduceus
by
9.1k points

2 Answers

2 votes
Find the unit cost of the nuts: $10.35 / 3 lb

or $3.45 / lb
User Alexander Kalian
by
7.6k points
4 votes
n= pounds of nuts

3n= 10.35
n= 3.45
User Sandip Solanki
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories