menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sandra bought 3 pounds of NUTS for $10.35. what is the price per pound
asked
Aug 5, 2019
93.2k
views
5
votes
Sandra bought 3 pounds of NUTS for $10.35. what is the price per pound
Mathematics
middle-school
Caduceus
asked
by
Caduceus
6.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Find the unit cost of the nuts: $10.35 / 3 lb
or $3.45 / lb
Alexander Kalian
answered
Aug 5, 2019
by
Alexander Kalian
5.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
n= pounds of nuts
3n= 10.35
n= 3.45
Sandip Solanki
answered
Aug 9, 2019
by
Sandip Solanki
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.2m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
giles is searching for a sock and discovers that he has 10 socks for every 5 pairs of shoes. if he has 20 socks how many pair of shoes does he have
Hiroto’s texting plan costs $20 per month, plus $0.05 per text message that is sent or received. Emilia’s plan costs $10 per month and $0.25 per text. Using the graph below, which statement is true? A)
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org