93.3k views
1 vote
One ice cream cone costs $2. ron buys m ice cream cones for $24. which equation, when solved, will give the value of m?

User Kkflf
by
7.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

24

Explanation:

User Adamantus
by
8.2k points
5 votes
2m=24
M=12

So the equation is
2m=24
User Tanzim Chowdhury
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories