184k views
2 votes
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

User EcSync
by
5.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

A pound of blueberries from the farmer's market is cheaper than a pound of blueberries from the grocery store.

Step-by-step explanation:

The grocery store charges $2.80 for an 8-oz package of blueberries. This is a unit cost of

2.8/8 = $0.35 per ounce.

This means a pound, 16 ounces, would cost 16(0.35) = $5.60.

The farmer's market charges $4.20 for 14 ounces. This is a unit cost of

4.20/14 = $0.30 per ounce.

This means a pound, 16 ounces, would cost 16(0.3) = $4.80. This is

5.60-4.80 = 0.80 cheaper than at the grocery store.

User Jonelle
by
6.5k points
1 vote

1 pound = 16 ounce.

8 ounce = 0.5 pound

14 ounce = 0.875 pound.

Cost of blueberries per pound at Grocery store =
2.80*0.5=5.6 dollars.

Cost of blueberries per pound at farmer's market =
(4.20)/(0.875) =4.8 dollars.

$5.6-$4.8=$0.8

Hence, at farmers market, blueberries cost $0.80 less for one pound of blueberries.

User Kryptonkal
by
5.8k points