Answer:
A pound of blueberries from the farmer's market is cheaper than a pound of blueberries from the grocery store.
Step-by-step explanation:
The grocery store charges $2.80 for an 8-oz package of blueberries. This is a unit cost of
2.8/8 = $0.35 per ounce.
This means a pound, 16 ounces, would cost 16(0.35) = $5.60.
The farmer's market charges $4.20 for 14 ounces. This is a unit cost of
4.20/14 = $0.30 per ounce.
This means a pound, 16 ounces, would cost 16(0.3) = $4.80. This is
5.60-4.80 = 0.80 cheaper than at the grocery store.