menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
asked
Aug 22, 2019
17.9k
views
4
votes
Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Mathematics
middle-school
Josef Pfleger
asked
by
Josef Pfleger
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
1.40/3.5=0.4
$0.4 per ounce
hope this helps
Dohashi
answered
Aug 23, 2019
by
Dohashi
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
.40 per ounce
1.40/3.50=.40
Womd
answered
Aug 26, 2019
by
Womd
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 10, 2017
218k
views
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Artoonie
asked
Mar 10, 2017
by
Artoonie
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
218k
views
asked
Feb 18, 2017
162k
views
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
Ainsausti
asked
Feb 18, 2017
by
Ainsausti
8.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
162k
views
asked
Oct 9, 2018
107k
views
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
Umberto
asked
Oct 9, 2018
by
Umberto
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
107k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org