17.9k views
4 votes
Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

2 Answers

1 vote
1.40/3.5=0.4

$0.4 per ounce

hope this helps


User Dohashi
by
7.9k points
1 vote
.40 per ounce
1.40/3.50=.40
User Womd
by
8.0k points

Related questions

2 answers
2 votes
218k views
2 answers
0 votes
162k views
2 answers
4 votes
107k views