221k views
4 votes
A teacher plans to buy 5 pencils for each student in her class. Pencils come in packages of 18 and cost $1.99 per package. What is the cost per pencil?

2 Answers

1 vote
You divide the total pencils by the price, each pencil is $0.11 :)
1.99 / 18
2 votes

As per the problem , we have

Pencils come in packages of 18 and cost $1.99 per package.

As we know if price of n item is$ x then , then the price of one item is $
(x)/(n)

Here we are given that ,

Total number of pencil in the package
=18

Price of the package=$1.99

Hence price of one pencil=
(1.99)/(18)= 0.1105

The cost per pencil=$0.1105

User Brtgmaden
by
5.8k points