212k views
1 vote
The science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

2 Answers

6 votes
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
User Revengeance
by
8.4k points
2 votes
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
User Mdcq
by
8.5k points