155k views
7 votes
The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​

User Idan Arye
by
5.3k points

1 Answer

0 votes

Answer:

For every can, it would be $1.25. 1 can= $1.25

Explanation:

For every 4 cans, it is $5, 4:5

if you divide both sides by 4. it would 1:1.25

So, for every can, it would be $1.25

User Pask
by
4.6k points