7.6k views
3 votes
Which is better buy store a $12 for 3 pies or store b $10 for 2 pies

User Reachify
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Store A is the better buy

Explanation:

Lets find out how much it will cost for a pie at each store


Store A

$12 /3 pies = $4 per pie



Store B

$10/2 pies = $ 5 per pie

User Jayne
by
6.2k points