7.6k views
3 votes
Which is better buy store a $12 for 3 pies or store b $10 for 2 pies

User Reachify
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Store A is the better buy

Explanation:

Lets find out how much it will cost for a pie at each store


Store A

$12 /3 pies = $4 per pie



Store B

$10/2 pies = $ 5 per pie

User Jayne
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories