U=R•I=>I=U/R=250/25=10 A
Answer:
Given that,
Voltage (v) = 250 V ,
Resistance (R) = 25 Ω,
Determine current (I) =?
We know that from ohm's law
V = I R
I = V/R
= 250 / 25
I = 10 A
Current in the circuit is 10 Amps
7.8m questions
10.5m answers