210k views
4 votes
If a circuit has a voltage of 250 volts and a resistance of 25 ohms, what are the amps for the current in the circuit?

User Kegn
by
7.6k points

2 Answers

7 votes

U=R•I=>I=U/R=250/25=10 A

User Pst
by
7.1k points
3 votes

Answer:

Given that,

Voltage (v) = 250 V ,

Resistance (R) = 25 Ω,

Determine current (I) =?

We know that from ohm's law

V = I R

I = V/R

= 250 / 25

I = 10 A

Current in the circuit is 10 Amps

User Suzanna
by
7.1k points