55.2k views
1 vote
Which describe unit rates? Check all that apply. Nadia pays $30 for 2 baseball tickets. A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour. The cost of 3 hot chocolates is $2. A summer camp provides 3 meals for each camper.

2 Answers

5 votes

Answer:

the anwer is b,d

Explanation:


User Iskuskov Alexander
by
6.6k points
4 votes

Answer:

A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour.

A summer camp provides 3 meals for each camper.

Explanation:

Unit rate shows the number of units of first quantity corresponding to one unit of second quantity,

Nadia pays $30 for 2 baseball tickets.

i.e. the number of dollars is 30 per 2 baseball tickets,

By the above definition,

It is not a unit rate,

A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour.

i.e. the number of nautical miles is 7 per 1 hour,

By the above definition,

It is a unit rate,

The cost of 3 hot chocolates is $2.

i.e. the number chocolate is 3 per 2 dollars,

By the above definition,

It is not a unit rate,

A summer camp provides 3 meals for each camper.

i.e. the number of meal is 3 per 1 unit of camper,

By the above definition,

It is a unit rate

User Mtelesha
by
5.6k points