Answer:
A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour.
A summer camp provides 3 meals for each camper.
Explanation:
Unit rate shows the number of units of first quantity corresponding to one unit of second quantity,
Nadia pays $30 for 2 baseball tickets.
i.e. the number of dollars is 30 per 2 baseball tickets,
By the above definition,
It is not a unit rate,
A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour.
i.e. the number of nautical miles is 7 per 1 hour,
By the above definition,
It is a unit rate,
The cost of 3 hot chocolates is $2.
i.e. the number chocolate is 3 per 2 dollars,
By the above definition,
It is not a unit rate,
A summer camp provides 3 meals for each camper.
i.e. the number of meal is 3 per 1 unit of camper,
By the above definition,
It is a unit rate