104k views
3 votes
A 5 gallon bucket of paint costs $97.45. What is the price per gallon?

1 Answer

4 votes

Answer:

19.49 per gallon


hope it helps

Explanation:

total pay ÷ number of gallon = the cost of each gallon

97.45 / 5 = 19.49 per gallon

User Lakshman Pilaka
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories