menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which of these is a unit rate? A. $3.50 for 2 gallons of juice B. $5.00 for 3 pounds of cheese C. $4.25 for 1 watermelon D. $2.75 for 6 hamburger rolls
asked
Mar 22, 2019
128k
views
5
votes
Which of these is a unit rate?
A.
$3.50 for 2 gallons of juice
B.
$5.00 for 3 pounds of cheese
C.
$4.25 for 1 watermelon
D.
$2.75 for 6 hamburger rolls
Mathematics
middle-school
Medoix
asked
by
Medoix
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Answer:
it,s c just did it and got it wright
Explanation:
Mihir Bhatt
answered
Mar 24, 2019
by
Mihir Bhatt
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
C would be the unit rate because it is showing the price one ONE product.
Monia
answered
Mar 28, 2019
by
Monia
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 28, 2022
86.2k
views
Which of these is a unit rate? (from time4learning) (A). $3.50 for 2 gallons of juice (B). $5.00 for 3 pounds of cheese (C). $4.25 for 1 watermelon (D). $2.75 for 6 hamburger rolls
Josh Burgess
asked
Oct 28, 2022
by
Josh Burgess
8.2k
points
Mathematics
high-school
2
answers
7
votes
86.2k
views
asked
May 6, 2021
21.3k
views
Multiple Choice Which option identifies the processed foods in the following scenario? Suzanne went to the grocery store and bought hamburger patties and buns, canned watermelon for a barbecue. A. hamburger
Raj Tamakuwala
asked
May 6, 2021
by
Raj Tamakuwala
8.4k
points
Health
high-school
1
answer
3
votes
21.3k
views
asked
Sep 24, 2022
11.2k
views
Read the passage. At the family picnic, Benjamin ate a hamburger, hot dog, ear of corn, heaping pile of chips, three slices of watermelon, and a piece of cherry pie. It was a light meal. What does the
Luc C
asked
Sep 24, 2022
by
Luc C
8.6k
points
English
high-school
2
answers
0
votes
11.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org