128k views
5 votes
Which of these is a unit rate?

A.
$3.50 for 2 gallons of juice


B.
$5.00 for 3 pounds of cheese


C.
$4.25 for 1 watermelon


D.
$2.75 for 6 hamburger rolls

User Medoix
by
6.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

it,s c just did it and got it wright

Explanation:

User Mihir Bhatt
by
6.1k points
3 votes
C would be the unit rate because it is showing the price one ONE product.
User Monia
by
5.3k points