217k views
2 votes
Calculate how many grams of sodium azide (NaN3) are needed to inflate a 25.0 × 25.0 × 20.0 cm bag to a pressure of 1.35 atm at a temperature of 20.0°C. How much sodium azide is needed if the air bag must produce the same pressure at 10.0°C? The equation is 20NaN3+6SiO2+4KNO3=32N2+5Na4SiO4+K4SiO

User Aprimus
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer : The mass of
NaN_3 at temperature
20^oC 28.47 g.

The mass of
NaN_3 at temperature
10^oC 29.51 g.

Solution : Given,

Pressure of gas = 1.35 atm

Temperature of gas =
20^oC=273+20=293K
(0^oC=273K)

Volume of gas =
25* 25* 20cm=12500cm^3=12.5L
(1L=1000cm^3)

Molar mass of
NaN_3 = 65 g/mole

Part 1 : First we have to calculate the moles of gas at temperature
20^oC. The gas produced in the given reaction is
N_2.

Using ideal gas equation,


PV=nRT

where,

P = pressure of the gas

V = volume of the gas

T = temperature of the gas

n = number of moles of gas

R = Gas constant = 0.0821 Latm/moleK

Now put all the given values in this formula, we get


(1.35atm)* (12.5L)=n* (0.0821Latm/moleK)* (293K)

By rearranging the terms, we get the value of 'n'


n=0.7015moles

The moles of
N_2 = 0.7015 moles

The given balanced reaction is,


20NaN_3(s)+6SiO_2(s)+4KNO_3(s)\rightarrow 32N_2(g)+5Na_4SiO_4(s)+K_4SiO_4(s)

As, 32 moles of
N_2 produced from 20 moles of
NaN_3

So, 0.7015 moles of
N_2 produced from
(20)/(32)* 0.7015=0.438 moles of
NaN_3

Now we have to calculate the mass of
NaN_3.


\text{ Mass of }NaN_3=\text{ Moles of }NaN_3* \text{ Molar mass of }NaN_3


\text{ Mass of }NaN_3=(0.438moles)* (65g/mole)=28.47g

Therefore, the mass of
NaN_3 needed are 28.47 g.

Part 2 : We have to calculate the moles of gas at temperature
10^oC and same volume & pressure.

Using ideal gas equation,


PV=nRT

Now put all the given values in this formula, we get


(1.35atm)* (12.5L)=n* (0.0821Latm/moleK)* (283K)

By rearranging the terms, we get the value of 'n'


n=0.726moles

The moles of
N_2 = 0.726 moles

The given balanced reaction is,


20NaN_3(s)+6SiO_2(s)+4KNO_3(s)\rightarrow 32N_2(g)+5Na_4SiO_4(s)+K_4SiO_4(s)

As, 32 moles of
N_2 produced from 20 moles of
NaN_3

So, 0.726 moles of
N_2 produced from
(20)/(32)* 0.726=0.454 moles of
NaN_3

Now we have to calculate the mass of
NaN_3.


\text{ Mass of }NaN_3=\text{ Moles of }NaN_3* \text{ Molar mass of }NaN_3


\text{ Mass of }NaN_3=(0.454moles)* (65g/mole)=29.51g

Therefore, the mass of
NaN_3 needed are 29.51 g.

User Finn Larsen
by
7.0k points