181k views
0 votes
If a sample of nitrogen gas (N2) contains 1.2 x 10^24 atoms of nitrogen, then about how many moles of nitrogen gas are in the sample?

5.0
1.0
2.5
3.0

User Schaermu
by
6.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1.0

Step-by-step explanation:

User Suresh Vishnoi
by
7.0k points
5 votes

The number of moles of nitrogen gas is 1.0 mole


calculation

N2 is a molecule therefore;

1 molecule of N₂ = 2 atoms of N

? molecules= 1.2 x10 ²⁴atoms

by cross multiplication

=[( 1.2 x 10²⁴ atoms x 1 molecule) / 2 atoms] = 6 x 10²³ molecules


According to Avogadro's law 1 mole =6.02 x 10²³ molecules

? moles= 6.0 x 10²³ molecules

by cross multiplication


= [(6.0x 10²³ molecules x 1 mole) / 6.02 x10²³ molecules] = 1.0 mole


User Rupert Pupkin
by
7.2k points