Answer:
The price of 10lbs of apples is $55.
Explanation:
In order to find this, you first need to find the price per pound of apples. You do this by taking the total cost and dividing it by the number of pounds.
$33/6lbs = $5.50 per pound.
Now that we have this, we multiply it by the total number of pounds that we are looking for.
10lbs * $5.50 per pound = $55