92.8k views
0 votes
Item 18 You buy 6 pounds of apples for $33. What is the cost of 10 pounds of apples? The cost of 10 pounds of apples is $ .

1 Answer

4 votes

Answer:

The price of 10lbs of apples is $55.

Explanation:

In order to find this, you first need to find the price per pound of apples. You do this by taking the total cost and dividing it by the number of pounds.

$33/6lbs = $5.50 per pound.

Now that we have this, we multiply it by the total number of pounds that we are looking for.

10lbs * $5.50 per pound = $55

User Vkatsuba
by
6.0k points