132k views
1 vote
A 450-square-foot apartment in New York City cost $540,000. What is the price per square foot?

User Stilliard
by
7.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$ 1,200 per square foot

Explanation:

If you divide 540,000 by 450 you will get 1,200.

User Walid Toumi
by
8.4k points
5 votes

Answer:

$1200

Explanation:

Let cost of 1 square foot be x

So, Cost of 450 square feet = 450x

We are given that A 450-square-foot apartment in New York City cost $540,000.

So,
450x=540000


x=(540000)/(450)


x=1200

Cost of 1 square foot = $1200

Hence the price per square foot is $1200

User Abbas Gadhia
by
7.4k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories